Adrian Nastase s-a intalnit, dupa 30 de ani, cu fostii colegi de la Drept

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Imediat dupa ce, la Marriott, si-a tinut discursul la Reuniunea ministrilor comertului din statele candidate la Uniunea Europeana, in dimineata zilei de sambata, premierul Adrian Nastase a pornit in

Imediat dupa ce, la Marriott, si-a tinut discursul la Reuniunea ministrilor comertului din statele candidate la Uniunea Europeana, in dimineata zilei de sambata, premierul Adrian Nastase a pornit in tromba spre Universitatea Bucuresti. Fostii sai colegi de la Facultatea de Drept il asteptau pentru a aniversa impreuna implinirea a 30 de ani de la absolvirea studiilor. Desi functionarii Guvernului au incercat sa tina secreta informatia, aceasta a "transpirat" catre presa "aleasa pe spranceana". La reuniune au participat aproape toti fostii colegi de facultate ai premierului, printre care Tanase Joita, procurorul general al Romaniei, si Dan Drosu Saguna, presedintele Curtii de Conturi. Ei au fost strigati dupa catalog de catre fostii profesori si si-au depanat amintirile de dupa 1998, cand au avut ultima reuniune de acest fel. O singura persoana aflata in sala nu a raspuns la strigarea catalogului, si acesta a fost unul dintre SPP-istii premierului, asezat discret undeva in randurile din spate. De altfel, nimic nu parea a trada prezenta sefului Guvernului la facultate, cu exceptia unor SPP-isti aflati pe coridorul care ducea la intrarea in sala unde avea loc ceremonia si care iti spuneau ferm, dar politicos, sa iti cauti drum prin alta parte. Ca sef de promotie, Adrian Nastase a avut ultimul cuvant. Faptul ca majoritatea fostilor colegi ocupa functii juridice importante in CSJ, PNA, tribunale sau in departamentele de specialitate ale unor companii nationale l-a determinat pe premier sa constate ca, dupa precedenta reuniune, fostii sai colegi au preluat puterea.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite