50 de dolari amenda pentru folosirea celularelor in cinematografele si teatrele din New York
0La cei opt milioane de locuitori ai sai, New York-ul are un numar si mai mare de celulare, care suna in permanenta, transformand orasul intr-un adevarat infern. Creste incontinuu numarul newyorkezilor
La cei opt milioane de locuitori ai sai, New York-ul are un numar si mai mare de celulare, care suna in permanenta, transformand orasul intr-un adevarat infern. Creste incontinuu numarul newyorkezilor care dau si primesc telefoane cand se afla in salile de cinema sau de teatru. Dar, incepand din decembrie, o data cu intrarea in vigoare a unei noi legi propuse de municipalitate, orice persoana care vorbeste la mobil in interiorul unui cinematograf sau al oricaror alte sali de spectacol se face vinovata de contraventie si va fi amendata la plata unei sume de 50 de dolari (peste jumatate din venitul lunar mediu al unui roman). Initiativa apartine unuia din membrii Consiliului Municipal, Philip Reed, ca urmare a reclamatiilor primite din partea unor spectatori, tot mai deranjati de conversatiile cu voce tare ale posesorilor de mobile, in timp ce urmaresc un film, reclamatii intarite de constatarile proprii. "Am fost, personal, martor la scene cand diversi insi, aflati in sala, povesteau in amanunt, amicilor, la telefon, ce se intampla pe ecran", explica el. Rezultatul? Un adevarat cosmar. Cinefilii demni de acest nume saluta cu entuziasm masura propusa. "Este enervant la maximum sa auzi cum se vorbeste la telefon in timp ce urmaresti filmul. Nu mai intelegi nimic si pana la urma ai platit degeaba biletul de intrare", afirma unul din acesti cinefili, dand glas unei opinii larg raspandite. Interdictia va fi extinsa si in salile de teatru, opera si concerte, fiind sprijinita de cunoscute personalitati ale vietii artistice. Baz Lurhmann, regizorul celebrului musical Moulin Rouge, care in prezent pune in scena pe Broadway Boema lui Puccini, nu-si ascunde satisfactia. "E un lucru ingrozitor cand telefoanele incep sa functioneze", afirma el. Se ridica insa intrebarea: cine va aplica amenzile? Vor exista politisti ori persoane autorizate in fiecare sala de cinema ori teatru? Evident, masura starneste nemultumirea companiilor de telefonie mobila, ale caror venituri vor descreste in acest fel. Reed este insa neinduplecat, socotind ca noua lege va ingradi si pana la urma va elimina un comportament antisocial tot mai suparator. "Ce e atat de complicat sa inchizi telefonul, sa-l pui in buzunar si sa te bucuri in liniste de spectacol?, se intreaba el, pe buna dreptate. Anul trecut, orasul si statul New York au devenit primele in care este interzisa folosirea mobilelor (in afara celor "hands-free") de catre conducatorii auto, iar acum marea metropola va fi prima care va aplica amenzi spectatorilor de cinema si teatru fara maniere. Acum, ca tot am fost invitati sa intram in NATO, poate ca nu ar fi rau sa studiem si noi, romanii, o asemenea masura. Pe de alta parte, ne amintim ca, potrivit legii circulatiei, intrata in vigoare nu chiar cu mult timp in urma, conducatorii auto nu au voie sa vorbeasca la mobil cand se afla la volan. Dar a vazut oare cineva pe vreun politist amendand pe cei ce nu respecta aceasta prevedere? Dimpotriva, conducatorii auto vorbesc intr-o veselie, ca sa nu mai pomenim de cinematografe, unde tot timpul se aude taraitul ori melodiile de semnal ale mobilelor. E cazul ca si din acest punct de vedere sa intram in randul lumii civilizate.























































