Uraganul Fiona lasă insula Puerto Rico fără electricitate
0Cea mai mare parte din Puerto Rico a rămas fără curent electric după ce un uragan de categoria 1, care a adus ploi abundente și vânturi periculoase, a atins pământul duminică seara, provocând inundații grave și alunecări de teren, relatează The Guardian.

Furtuna a forțat închiderea unor drumuri, în timp ce un pod de autostradă din orașul Utuado, în centrul insulei, fusese luat de un râu.
Luminile s-au stins în tot Puerto Rico imediat după ora 13:00, lăsând cu energie electrică doar acele gospodării și întreprinderi care au sisteme solare pe acoperiș sau generatoare funcționale.
Inițial, curentul electric a fost complet întrerupt pe întreaga insulă, a precizat Luma Energy, operatorul rețelei electrice a insulei. O parte din energie a început să fie restabilită duminică seara, prioritate având spitalele și alte servicii comunitare esențiale, au declarat oficialii din domeniul energiei, însă reconectarea întregii insule va dura câteva zile.
„A fost o catastrofă”, a declarat duminică seara guvernatorul Puerto Rico, Pedro Pierluisi, reporterilor din San Juan. „Răspundem urgenței pe măsură ce condițiile meteorologice ne permit”.
Ministrul sănătății a confirmat anterior că un important spital oncologic din capitala San Juan a rămas fără curent electric după ce generatorul de rezervă a cedat. De asemenea, un adăpost de urgență din Sabana Grande, în sud-vest, unde zeci de localnici, inclusiv unii rezidenți bolnavi, s-au refugiat, a rămas fără energie electrică după ce generatorul său a cedat, potrivit lui Ruth Santiago, avocat de mediu și militantă pentru Queremos Sol, o mișcare de bază pentru tranziția insulei de la rețeaua centralizată de energie la cea solară pe acoperișuri.
„Singurul lucru care ne poate salva de data aceasta este că uraganul Fiona nu este la fel de puternic precum uraganul Maria, deoarece s-au schimbat atât de puține lucruri - întregul sistem de transmisie este la pământ”, a declarat Santiago din Salinas, un oraș lovit de rafale de vânt și ploi torențiale. „Banii de la Fema [fonduri federale pentru reconstruirea sistemului energetic după uraganul Maria] ar fi trebuit să fie cheltuiți pe panouri solare pe acoperișuri... dacă oamenii mor, guvernul Biden va avea mâinile pătate de sânge”.
Centrul uraganului Fiona a ajuns pe coasta de sud-vest a Puerto Rico, în apropiere de Punta Tocon, duminică, la ora 15.20 ET (19.20 GMT), cu vânturi maxime de aproximativ 140 km/h (85mph), a anunțat NHC. Furtuna a fost transformată din furtună tropicală în uragan duminică dimineață.
Porturile sunt închise, iar zborurile de pe principalul aeroport internațional au fost anulate. Inundații rapide, alunecări de teren și vânturi puternice au afectat deja culturile din sudul insulei, iar pentru zilele următoare sunt prognozate condiții și mai periculoase.