Familiile care au copii vor primi indemnizaţii majorate

0
Publicat:
Ultima actualizare:
FOTO noi.md
FOTO noi.md

Guvernul a aprobat în cadrul şedinţei de miercuri, 15 martie, modificări şi completări la proiectul hotărârii privind îndemnizaţiile pentru familiile care au copii.

Potrivit unui comunicat de presă al Ministerului Muncii, Protecţiei Sociale şi Familiei, documentul reglementează mecanismul de stabilire şi plată a indemnizaţiei unice la naşterea copilului, în cuantum egal cu valoarea monetară a coşului minim de bunuri care constituie 5.300 lei, a indemnizaţiei lunare pentru îngrijirea copilului în cazul persoanelor neasigurate până la împlinirea de către copil a vârstei de doi ani, în sumă de 540 lei şi a indemnizaţiei lunare de suport pentru creşterea până la vârsta de trei ani a copiilor gemeni sau mai mulţi copii născuţi dintr-o singură sarcină care va constitui 270 de lei lunar.

Plata îndemnizaţiilor majorate pentru copii va fi efectuată începând cu 1 ianuarie curent, iar recalcularea acestora va fiexecutată de către Casa Naţională de Asigurări Sociale.

Republica Moldova

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite