Duminică, la Orheiul Vechi, se organizează un maraton al vaccinării
0
Duminică, 4 iulie, la Complexul Cultural „Orheiul Vechi” se organizează un maraton al vaccinării. Poate participa orice persoană interesată să se vaccineze într-un loc pitoresc. Maratonul este organizat de Ministerul Sănătăţii, Muncii şi Protecţiei Sociale, în colaborare cu Asociaţia Naţională pentru Turism Receptor, transmite IPN.
Turiştii vor avea posibilitatea să se vaccineze împotriva COVID-19 în cadrul unui punct amenajat la intrarea pe teritoriul rezervaţiei. Doritorii vor putea să se vaccineze cu serurile AstraZeneca sau Sinovac. Totodată, câteva grupuri de rezidenţi ai USMF vor informa oaspeţii pensiunilor despre importanţa vaccinării şi vor răspunde la toate întrebările.
Week-endul trecut a fost organizat un maraton al vaccinării la Château Purcari. Potrivit organizatorilor, scopul acţiunilor este de a ajuta relansarea turismului local, unul din cele mai afectate sectoare economice în timpul pandemiei.