Un rapper german care s-a alăturat ISIS, ucis de un raid aerian american în Siria

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Un fost rapper din Germania, devenit luptător ISIS, a fost ucis luna aceasta de un atac aerian al Statelor Unite în Siria în timp ce se afla într-un vehicul.

Denis Cuspert, care a preluat numele de Abu Talha al-Almani, a fost, în trecut un rapper popular în Berlin, cu numele de scenă Deso Dogg.

Cea mai cunoscută piesă a sa, Wilkommen In Meiner Welt (Bine ai venit în lumea mea) are în prezent peste două milioane de vizualizări pe Youtube.

Acesta a plecat să lupte pentru jihad în Siria după ce s-a convertit la islam şi s-a alăturat Millatu Ibrahim, un grup jihadist german fondat de Mohamed Mahmoud, un austriac cu un rol important în propaganda ISIS din Siria.

Un mesaj publicat pe pagina de Facebook a unui locuitor din oraşul sirian Raqqa a anunţat că Cuspert a fost ucis în timp ce se afla într-o camionetă de rachetele trase de două avioane americane, relatează CNN.

Fostul rapper german ar fi împlinit 40 de ani la două zile după moartea sa.

Cupert a fost numit oficial terorist de Departamentul de Stat al SUA în luna februarie a acestui an. În pagina de internet care îi e dedicată pe site-ul Departamentului se spune că acesta a publicat numeroase videoclipuri de propagandă, inclusiv unul în care ţinea în mână capul unui prizonier executat pentru că s-a opus ISIS.

Administraţia americană mai menţionează că acesta era folosit de ISIS pentru a recruta alţi militanţi, în special vorbitori de limba germană.

Pagina mai notează că Cuspert a petrecut timp în spatele gratiilor în Germania şi că el „este emblematic pentru tipul de recruţi străini pe care ISIS vrea să îi înroleze - indivizi care au fost implicaţi în activităţi criminale în ţara lor de origine şi care călătoresc în Irak sau Siria pentru a comite crime mult mai grave împotriva oamenilor din aceste ţări”.

În lume

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite