Mohamed ElBaradei răspunde SUA: Vă pierdeţi credibilitatea. 85 milioane de egipteni vor ca Mubarak să plece

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Statele Unite îşi pierd credibilitatea făcând apel la democratizare în Egipt şi susţinându-l pe preşedintele Hosni Mubarak, a declarat duminică Mohamed ElBaradei, reprezentantul opoziţiei egiptene, care îi cere insistent preşedintelui egiptean să plece de la conducerea ţării.

Guvernul american nu poate cere poporului egiptean să creadă că un dictator care se află la putere de 30 de ani va putea instaura democraţia în Egipt, a declarat ElBaradei, într-un interviu pentru CBS News.

Pe zi ce trece, vă pierdeţi credibilitatea. Pe de o parte, vorbiţi despre democratţie, stat de drept şi drepturile omului, pe de altă parte îi acordaţi sprijin unui dictator care continuă să-şi oprime poporul, a afirmat reprezentantul opoziţiei egiptene, adresându-se autorităţilor americane.

Acesta a apreciat că SUA trebuie să se plaseze în mod clar de partea manifestanţilor.

ElBaradei a insistat că Mubarak "trebuie să plece".

Mohamed ElBaradei este aureat al Premiului Nobel pentru Pace şi fost director al Agenţiei Internaţionale pentru Energie Atomică. 

În lume

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite