Calculatorul cu cinci simţuri senzoriale
0
Computerele dotate cu toate simţurile vor deveni realitate în următorii cinci ani, cu aceeaşi capacitate de a simţi pe care o au oamenii, conform ultimei prognoze făcute de IBM.
Utilizatorii computerelor şi dispozitivelor inteligente pot face multe lucruri prin intermediul tehnologiei de ultimă oră, de la a-şi comanda cafeaua sau un taxi online, până la a descoperi ce este iubirea sau scorul la un meci de fotbal în mai puţin de o secundă de la marcarea fiecărui gol.
Oamenii nu pot însă să simtă materialul unei bluze sau mirosul unei supe calde prin intermediul calculatorului. Nu încă. Tehnologia va permite toate aceste lucruri în cel mult cinci ani, conform previziunilor făcute de IBM, în tradiţionalele sale predicţii pentru următorii cinci ani, pe care le face din 2007 încoace.
Anul aceesta, specialiştii IBM consideră că gadgeturile se vor „umaniza“, vor deveni foarte conştiente de lumea din jurul lor şi o vor putea înţelege. Calculatoarele viitorului nu foarte îndepărtat vor fi dotate cu toate cele cinci simţuri senzoriale ale omului.
De exemplu, un calculator cognitiv nu va percepe o pictură drept un simplu set de date care descriu culori, ci va putea vedea şi înţelege o operă de artă la fel cum o procesează cel mai performant computer cunoscut, creierul uman.
Computerele umane, cognitive
„Este vorba de un mod fundamental diferit de gândire referitor la computere. Trebuie schimbat felul în care conceptualizăm absorbţia datelor. Nu poţi doar să faci o fotografie şi să o clasezi ca atare. Imaginea trebuie considerată o entitate la cel mai înalt nivel, nu doar o grămadă de componente“, a declarat videpreşedintele departamentului de inovaţii al IBM, Bernie Meyerson, într-un interviu acordat „Mashable“.
Calculatoarele cognitive vor fi dotate cu simţul tactil, revoluţionând astfel cumpărăturile online. Vor putea vedea şi înţelege ce văd, fără a mai fi nevoie ca imaginea să fie descompusă în miliarde de elemente, ca în prezent. Vor putea astfel să detecteze schimbări ale stării de sănătate ale „stăpânilor“ doar prin modificările aspectului lor şi să acţioneze ca o primă metodă de diagnostic.
„Auzul nu înseamnă doar perceperea cuvintelor, ci şi a fundalului sonor. Dacă cineva este în maşină şi motorul este turat, cel cu care vorbeşte la telefonul mobil ar putea chiar să ştie dacă interlocutorul său este blocat în trafic sau nu“, a explicat reprezentantul IBM cum vor auzi calculatoarele. În plus, tehnologia le va adăuga şi echivalentul papilelor gustative, precum şi simţul olfactiv.
Percepţia senzorială nu înseamnă inteligenţă
Maşinile cu simţuri umane nu vor fi capabile să gândească şi să acţioneze independent însă. Diferenţa dintre computerul cognitiv şi adevărata inteligenţă artificială este uriaşă. Tendinţa va fi una de asistenţă tehnologică, ci nu de independenţă, a explicat Meyerson. „Tehnologia nu va avea mai multă inteligenţă, ci o lăţime de bandă mai mare, diferenţa dintre cele două este uriaşă”, a concluzionat el.