Wozniacki, eliminată! Cu o victorie, Simona Halep rămâne lider mondial

0
Wozniacki şi Halep, primele două jucătoare ale lumii

Caroline Wozniacki a fost învinsă în sferturile de finală ale turneului de la Roma de estona Anette Kontaveit, locul 26 mondial.

Kontaveit s-a impus lejer, scor 6-3, 6-1, după 75 de minute de joc. Ea o va întâlni în semifinale pe Elina Svitolina, campioana de anul trecut de la Roma.

Eşecul Carolinei Wozniacki înseamnă că Simona Halep are acum nevoie de o singură victorie, în meciul din această seară împotriva lui Caroline Garcia, pentru a rămâne pe primul loc WTA şi a fi cap de serie numărul unu la Roland Garros.

Partida începe la 22.15.

Dacă trece de Garcia, Simona Halep va juca în semifinale la Roma cu Maria Şarapova. Rusoaica a câştigat o bătălie sufocantă cu Jelena Ostapenko, scor 6-7, 6-4, 7-5 după trei ore şi 11 minute de joc.