VIDEO Scandal imens în Franţa la meciul lui PSG: arbitrul a lovit un jucător!

0

Un arbitru francez a lovit cu piciorul un jucător de-al lui Nantes, după care i-a acordat cartonaşul galben şi l-a eliminat.

Faza s-a petrecut în prelungirile partidei dintre Nantes şi PSG, scor 0-1, din etapa a 20-a a campionatului francez. Un fundaş al „canarilor“, brazilianul Diego Carlos,  care se retrăgea cu viteză în apărare, s-a ciocnit involuntar cu arbitrul Tony Chapron şi amândoi au căzut pe gazon. Fotbaliistul s-a ridicat mai repede, dar arbitrul a reacţionat incredibil, lovindu-l pe Diego Carlos cu piciorul. Mai mult de atât, Chapron i-a acordat cartonaşul galben fundaşului şi, cum era al doilea avertisment, l-a eliminat. Şirul deciziilor inexplicabile a continuat cu acordarea unei lovituri libere pentru PSG. Şocat, Diego Carlos a cerut explicaţii şi cu greu a părăsit terenul, abia după intervenţia colegilor.

După meci, preşedintele lui Nantes,  Waldemar Kita, a cerut ca arbitrul Tony Chaprin să fie suspendat şase luni. „Am primit 20 de sms-uri şi toată lumea mi-a spus că acest arbitru e o glumă. Ce vreţi să vă spun? Dacă vorbesc prea mult, voi fi suspendat! E scandalos să vezi aşa ceva. Un cartonaş roşu pentru nimic! Arbitrul trebuie să se întoarcă la şcoală sau să ia o pauză, să facă un masaj. Putea să-şi ceară scuze că ne-a lovit jucătorul, dar nu să-l elimine! Ar trebui să fie suspendat şase luni!“.