VIDEO Meci exploziv la -7 grade Celsius: FCSB aproape că s-a „gazat“ la Piteşti. Moruţan, „oaia neagră“. Man, gol fabulos

0
Denis Man (centru)

Vicecampioana a ajuns, din nou, o echipă care se mută „cu cortul“, iar duminică seară şi-a jucat meciul de pe teren propriu...la Piteşti!

O etapă în care CFR Cluj s-a „distrat“ cu ultima clasată FC Voluntari (5-0) a adus încă o victorie chinuită pentru cea mai apropiată urmăritoare a ardelenilor.

La Piteşti, bucureştenii au condus Gaz Metan la pauză prin golul superb înscris de Man (41), la patru minute după ce medieşenii au rămas în zece oameni, după eliminarea lui Ivanov (37).

Partea secundă a debutat cu golul înscris din penalty de Florin Tănase (53) şi victoria părea a fi o formalitate pentru FCSB. Oasepţii au redus însă din diferenţă prin portughezul Carlos Fortes (63), iar apoi o prostie uriaşă comisă de Olimpiu Moruţan a schimbat cursul jocului. Introdus în minutul 65, acesta a văzut „roşu“ direct în minutul 69 pentru un fault criminal asupra lui Marius Constantin!

FCSB a irosit două şanse uriaşe de gol, după ce s-a restabilit echilibrul numeric pe teren, de fiecare dată, Florin Tănase ratând singur cu portarul advers (77, 80).

Echipa lui Dică a fost aproape de a plăti scump pentru aceste ratări, în minutul 90+4. La ultimul atac al celor de la Gaz Metan, Cristea a tras puţin pe lângă bară, la o fază în care portarul FCSB-ului, Bălgrădean părea bătut.