Supercupa Cataluniei, consolarea Barçei după înfrângerea din „El Clásico“

0
FC Barcelona, câştigătoarea trofeului Supercupa Cataluniei FOTO AP

La patru zile după ce a pierdut confruntarea cu Real Madrid, FC Barcelona a cucerit Supercupa Cataluniei, trofeul pentru care se luptă exclusiv cu Espanyol. După timpul regulamentar rezultatul era egal, 1-1, iar trupa blaugrana a făcut diferenţa după loviturile de departare (4-2).

Pentru FC Barcelona a înscris Gerard Piqué, printr-o lovitură de cap (15'), iar egalarea a venit cu cinci minute înainte de cinci minute după pauză, graţie unei lovituri libere executate de Anaitz Arbilla (50').

Trofeul s-a decis la loviturile de departajare, unde goalkeeperul formaţiei de pe Camp Nou, Jordi Masip, a apărat şutul lui Arbilla, Abraham González Casanova a trimis peste, iar Ivan Rakitici a înscris golul decisiv, care a trimis Supercupa Cataluniei în palmaresul Barcelonei.

Echipe

FC Barcelona: Masip - Adriano (Grimaldo, 73'), Pique (Edgar Ie, 46'), Bartra, Alba (Montoya, 46') - Samper (Halilovic, 76'), Sergi Roberto (Xavi, 61'), Rafinha (Rakitic, 61') - Suarez (Sandro, 46'), Munir, Pedro (Adama, 46'). Antrenor: Luis Enrique.

Espanyol: Pau Lopez - Arbilla, Raul Rodriguez, Eric Bertrand, Clerc (Duarte. 46'), Pol Llonch (Mamadou, 46') - Salva Sevilla (Abraham, 46'), Mattioni (Victor Sanchez, 46'), Victor Alvarez (Jordan, 46') - Alex Fernandez (Luque, 46'), Jairo (Hector Rodriguez, 82'). Antrenor: Sergio Gonzalez.

Atlético a câştigat Supercupa Spaniei în urma victoriei la limită în faţa rivalei Real Madrid. Diego Simeone, trimis în tribune din cauza unui gest nesportiv

Real Madrid şi Atlético Madrid au remizat, scor 1-1, în prima manşă a Supercupei Spaniei