România U19, în semifinalele Europeanului de handbal feminin: Urmează un meci uriaș pentru fete

0

Selecţionata României s-a calificat în semifinalele Campionatului European de handbal feminin Under-19 - W19 EHF EURO 2023, de la Piteşti şi Mioveni, după ce a învins formaţia Elveţiei cu scorul de 41-36 (21-20), miercuri seara, în Piteşti Arena, în ultimul său meci din Grupa principală I.

RomaniaU19 jpg

Tricolorele au făcut din nou un meci bun şi, după o primă repriză cu oscilaţii, la capătul căreia aveau un avans minim (21-20), au dominat repriza secundă, câştigând fără emoţii.

România a obţinut a treia sa victorie consecutivă şi a patra în cinci partide, după un joc pe contre, cu garda jos, în care s-au marcat 77 de goluri.

Pentru echipa antrenată de Simona Maior-Paşca, Luminiţa Dinu şi Valentina Ardean Elisei au marcat Maria Diana Lixăndroiu 10 goluri, Alisia Lorena Boiciuc 8, Anamaria Mihaela Grigore 6, Mariam Nadia Mohamed 5, Mihaela Andreea Mihai 5, Sorina Florentina Brînduşa 2, Rebecca Geamănu 1, Denisa Marina Pavel 1, Cristina-Elisa Danciu 1, Denisa-Roxana Romaniuc 1, Lavinia Ioana Florea 1.

De la învinse s-au remarcat Mia Emmenegger 9 goluri, Ursina Schnider 7, Oceane Meier 6, Nuria Bucher 5, Alessia Riner 5.

În celălalt meci al grupei, Portugalia a dispus de Suedia cu 30-23.

Portugalia a câştigat grupa, cu 6 puncte, urmată de România, 4 puncte, Suedia, 2 puncte, Elveţia, 0 puncte.

În a doua grupă principală, Franţa a trecut de Muntenegru cu 33-31, iar Ungaria a surclasat cu 41-23 cu Danemarca.

Ungaria, câştigătoarea ultimelor două titluri continentale al această categorie de vârstă (România a fost a cincea în 2019 li 2021), a ocupat primul loc, cu 6 puncte, urmată de Danemarca, 3 puncte, Franţa, 3 puncte, Muntenegru, 1 punct. Ungaria este şi campioana europeană la Under-17 din 2021 (România - locul 7), adică actuala generaţie Under-19.

În semifinale, România va înfrunta Ungaria (19:45), iar Portugalia va primi replica Danemarcei (16:30), vineri 14 iulie, la Piteşti.