Real, cel mai tare club la nivel Mondial: madrilenii au câştigat o finală dramatică. Ronaldo i-a salvat de o mare ruşine

0
Cristiano Ronaldo

Spaniolii au ajuns în ultimul act de la Mondialul Cluburilor din postura echipei care n-a mai pierdut de 36 de meciuri. Acest bilanţ nu i-a speriat însă pe japonezii de la Kashima Antlers.

Benzema a deschis scorul, în minutul 9, şi soarta finalei părea decisă înainte ca fotbaliştii celor două formaţii să se încălzească bine.

A fost doar o falsă impresie! Campioana Japoniei şi-a arătat clasa şi, în minutul 52, tabela arăta un incredibil 2-1 pentru Kashima Antlers, după „dubla“ lui Shibasaki (44, 52). Ca în multe alte meciuri, Real a fost salvată de Cristiano Ronaldo, după ce a dat de greu.

Portughezul a egalat din penalty (60) şi a împins meciul în prelungiri. Aici, câştigătorul „Balonului de Aur“ în 2016 şi-a finalizat „opera“: încă două goluri, în minutele 97 şi 104.

Finala s-a terminat cu scorul de 4-2 pentru Real Madrid care a cucerit Mondialul Cluburilor pentru a doua oară, după triumful din 2014.