Rapid, învinsă clar de Vipers în sferturile Ligii Campionilor la handbal feminin

0

CS Rapid Bucureşti a fost învinsă fără drept apel de echipa norvegiană Vipers Kristiansand, cu scorul de 40-31 (18-18), sâmbătă, în manşa secundă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor la handbal feminin.

Rapid, învinsă fără drept de apel FOTO EPA-EFE

Campioana en titre câştigase şi la Bucureşti, cu 31-25.

Prima repriză a fost una echilibrată, niciuna dintre echipe neavând mai mult de două goluri în plus pe tabelă. Rapid a condus ultima oară cu 23-22, iar de la 24-24, Rapid a încasat patru goluri consecutive, Vipers câştigând cu 40-31, relatează Agerpres.

Pentru Rapid au înscris Eliza Buceschi 6 goluri, Lorena Ostase 6, Sorina Grozav 7, Estavana Polman 3, Marta Lopez Herrero 2, Jennifer Gutierrez Bermejo 2, Dorina Korsos 2, Alexandra Badea 2, Albertina Da Cruz Kassoma 1.

Golurile gazdelor au fost reuşite de Sunniva Amalie Naes Andersen 7, Marketa Jerabkova 5, Jamina Roberts 5, Ana Viahireva 5, Oceane Sercien Ugolin 3, Martine Karigstad Andersen 3, Katarina Jezic 4, Jana Knedlikova 3, Tuva Ulsaker Hove 1, Lysa Tchaptchet Defo 2, Ragnhild Valle Dahl 2.

Au arbitrat bosniacele Tatjana Prastalo şi Vesna Balvan, iar delegaţi EHF au fost italianul Marco Trespidi şi polonezul Miroslaw Baum.