Rapid încheie anul cu un eşec, primul pe „teren propriu“. Rezultatele ultimei etape din 2013, din Liga a II-a

0

Astăzi s-au disputat ultimele meciuri din Liga a II-a din acest an. În Seria I, Rapid a pierdut 0-1 cu Unirea Tărlungeni, într-o partidă considerată pe teren propriu, dar care nu s-a jucat însă în „Giuleşti“. Echipa lui Vio Moldovan rămâne însă lider în Seria I, la fel ca şi CSU Craiova, în Seria a 2-a. Partida U Craiova - Minerul Motru a fost suspendată.

Deşi mai erau programate două etape în acest an, FRF le-a amânat pentru anul viitor, la rugămintea cluburilor, aşa că meciurile de astăzi au fost ultimele din 2013, în eşalonul secund.

Primele partide din 2014, din Liga a II-a, se vor disputa în luna martie.

Rezultatele etapei a XVI-a din Seria I:

CSMS Iaşi – Brăila 1-2

(Crengăniş 90+1 / Ndigwe 13, Neagoe 79, pen.)

Farul Constanţa – SC Bacău 0-3

(Lozneanu 30, Hurdubei 31, Mansour, aut. 39)

Rapid Suceava – Dunărea Galaţi 2-0

(Plămadă 10, Negru 60)

Slobozia – Clinceni 1-0

(Nanu 30)

Rapid – Unirea Tărlungeni 0-1

(Marin 31)

Teoretic, este primul eşec al giuleştenilor pe teren propriu în acest sezon. Meciul nu s-a jucat însă în Giuleşti, pentru că echipa lui Moldova a evoluat la Ploieşti, pe stadionul Astra, ca urmare a incidentelor provocate de fani la meciul disputat sâmbătă, în deplasare, cu Gloria Buzău, din cadrul etapei cu numărul XV.

În ciuda înfrângerii de la Ploieşti, Rapid rămâne pe primul loc în Seria I, cu 28 de puncte, la egalitate cu Slobozia, care are un golaveraj mai slab, şi la trei lungimi avans faţă de Clinceni şi CSMS Iaşi.

(Huiban 52)

Partida Craiova – Minerul Motru a fost întreruptă în minutul 27, la scorul de 1-0 (gol Baird), din cauza ceţii. Deşi organizatorii partidei, în fruntea cu Adrian Mititelu, au apelat la un obicei arhaic (au aprins mai multe anvelope în jurul terenului, pentru dispersarea ceţii), metoda n-a dat roade.

După o oră de pauză, arbitrii au decis oficial suspendarea partidei, care se va relua duminică, de la ora 13.00.

Lider în Seria a II-a este CS U Craiova, cu 28 de puncte, cu un punct avans faţă de CSM Râmnicu Vâlcea şi două în plus faţă de Gloria Bistriţa.