Rapid - Concordia: 2-1. Giuleştenii câştigă meciul de baraj şi rămân în Liga I!

0
Rapid - Concordia, meciul de baraj în Liga I FOTO Cosmin Iftode

Meciul de baraj pentru rămânerea în primul eşalon românesc, Rapid - Concordia Chiajna a fost câştigat de giuleşteni, care şi-au asigurat prezenţa în Liga I pentru sezonul 2013/2014.

Rapid a avut nevoie de cele 90 de minute regulamentare de joc şi de încă două reprize de prelungiri pentru a se impune în faţa Concordiei Chiajna. Graţie succesului de sâmbătă, giuleştenii vor evolua în primul eşalon românesc, cu toate că iniţial retrogradaseră din cauza problemelor financiare. Astfel, noua conducere vişinie, formată din Nicolae Cristescu şi Adrian Zamfir, are ocazia reinventării brandului Rapid în Liga I.

Concordia a făcut regulile în prima parte a jocului, formaţia din Chiajna deschizând scorul prin Florea în minutul 33, rezultat rămas neschimbat până aproape de finalul meciului. Stoica a adus egalarea pentru giuleşteni, astfel încât s-au impus cele două reprize de prelungiri, iar meciul s-a reluat practic de la zero.

La debutul primei părţi suplimentare, echipa lui Marian Rada a avut nevoie de aproximativ 20 de secunde pentru a marca golul decisiv pentru rămânerea în Liga I. Astfel, Ioniţă II a salvat soarta giuleşteană şi gruparea de sub Podul Grant a scăpat de retrogradare.

LIVETEXT

FLUIER FINAL! Rapid o învinge pe Concordia şi rămâne în Liga I

Min. 120 Dică şi Oros sunt eliminaţi.

Min. 114 Rapid rămâne în inferioritate numerică după eliminarea lui Voicu (cumul de cartonaşe).

Min. 111 Voicu este eliminat.

Min. 110 Abrudan şi Serediuc sunt taxaţi cu galben.

A început a doua repriză de prelungiri.

Min. 105+3 Se încheie prima repriză de prelungiri.

Min. 99 Concordia rămâne în inferioritate numerică, după ce Savin este eliminat din cumul de cartonaşe galbene.

Min. 96 Florea cade şi solicită penalti, însă Alexandru Tudor îl penalizează cu cartonaş galben pentru simulare.

Min 91 GOL! Rapid marchează prin Ioniţă II, scor 2-1.

Începe prima repriză de prelungiri.

Min. 94 Se încheie minutele regulamentare de joc, urmează cele două reprize de prelungiri.

Min. 84 GOL! Rapid egalează, graţie lui M. Stoica, scor 1-1.

Min. 76 Concordia bifează o nouă ocazie prin Zaharia, însă Drăghia blochează.

Min. 70 Rapid are un corner, executat de Dică şi respins de Cobrea.

Min. 67 Pancu execută o lovitură liberă de la 30 de metri, însă mingea trece milimetric pe lângă bară.

Min. 64 Şansă de egalare pentru Rapid, însă Dică ratează de la şase metri.

Min. 53 Chiajna are o ocazie uriaşă, Zaharia îl driblează pe Drăghia, însă scorul rămâne 1-0 pentru Concordia.

Min. 49 Voicu centrează în două rânduri, însă este blocat de fundaşii Concordiei.

Min. 46 S-a încheiat prima repriză.

Min. 40 Concordia are o altă ocazie, prin Purece, însă respinge E. Dică.

Min 33 GOL! Chiajna deschide scorul, 1-0, prin Daniel Florea.

Min. 25 Concordia ratează prin Florea, care trimite peste poartă din 8 metri.

Min. 19 Rapid are o ocazie prin M. Stoica, care şutează pe lângă poartă.

Min. 16 Acelaşi Zaharia reuşeşte să treacă de Abrudan, dar are un contact cu Drăghia. Goalkeeperul giuleştean are nevoie de îngrijiri medicale.

Min. 13 Gruparea din Chiajna are o acţiune periculoasă prin Zaharia, care însă reia greşit cu capul.

Min. 8 Concordia are prima ocazie a partidei, dar mingea trimisă de Zaharia trece deasupra porţii.

Min. 7 Rapid bifează prima ocazie a meciului, prin Ioniţă II.

Min. 1 A început meciul.

Rapid îşi joacă astăzi ultima şansă de rămânere în Liga I în sezonul 2013/2014, cu toate că echipa retrogradase din raţionamente financiare, pentru care şi nu-a primit licenţa. Astfel, giuleştenii se luptă împotriva Concordiei Chiajna, echipă retrogradată sportiv, iar învingătoarea dintre cele două va rămâne în cel mai tare campionat românesc.

Cu toate că o parte dintre suporterii rapidişti au contestat ideea disputării unui meci de baraj, aproximativ 6.000 de bilete din cele 9.000 disponibile s-au epuizat.
Fotbaliştii giuleşteni au fost stimulaţi în vederea meciului, astfel încât noua conducere a achitat o parte din lunile salariale restante de pe vremea când finanţator era George Copos.

Echipe de start

Rapid: Drăghia - I. Voicu, Abrudan, Oros, M. Stoica - E. Dică - Al. Ioniţă II, Al. Coman, V. Negru, Ciolacu - Pancu.

Chiajna: Cobrea - v. Creţu, Leca, Melinte, Bucurică - Ispir - M. Neagu, N. Roşu, Purece - D. Florea, Al. Zaharia.