Moldova, șocul serii în preliminariile Euro 2024: Victorie magnifică obținută și de Luxemburg

0

La 24 de ore după ce Edward Iordănescu (45 de ani) ne-a arătat că „drumul cel bun“ înseamnă să joci decent, vreo 5, 6 minute din 96 cu prelungiri, cu tot, naționala Republicii Moldova a demonstrat că, la ei, prima reprezentativă are standarde un pic mai înalte!

Ion Nicolăescu, eroul Moldovei, joacă la Beitar Ierusalim

Într-o partidă contând pentru etapa a 4-a a preliminariilor Euro 2024, echipa pregătită de Sergiu Cleşcenco, cu jucători de la UTA, CSF Bălți, FC Voluntari și Petrocub Hîncești, a oferit șocul serii în Europa: 3-2 cu Polonia lui Robert Lewandowski, la Chișinău! Oaspeții au condus cu 2-0, după reușitele semnate de Milik (12) și Lewandowski (34). În partea secundă însă, polonezii au fost depășiți de iureșul gazdelor. Care au întors rezultatul, după golurile marcate de Nicolăescu (48, 79) și Baboglo (85).

Grație succesului de marți seară, Moldova a intrat în calculele calificării, după cum ne arată și clasamentul grupei E:

1. Cehia 7 puncte (3 meciuri)

2. Albania 6 puncte (3 meciuri)

3. Moldova 5 puncte (4 meciuri)

4. Polonia 3 puncte (3 meciuri)

5. Feroe 1 punct (3 meciuri)

Primele două clasate vor merge la Euro 2024.

Bosnia, catastrofă la Zenica

O altă surpriză de proporții, tot în preliminariile Euro 2024, a fost în meciul Bosnia – Luxemburg de la Zenica. Aici, oaspeții au dat lovitura: 2-0 grație golurilor marcate de Borges Sanches (4) și Danel Sinani (74). Pentru bosnieci au evoluat nume grele, precum Pjanic și Dzeko. În minutul 56, la scorul de 1-0 pentru Luxemburg, Hadžiahmetović a ratat un penalty.