Marius Copil nu a prins tabloul la Madrid. Românul a fost eliminat în ultimul tur al calificărilor

0

În ultimul tur al calificărilor pentru tablou principal al turenului masculin de categorie Master de la Madrid, Marius Copil a fost învins, scor 7-6, 7-5, de Taylor Fritz, locul 58 ATP

Meciul a fost foarte echilibrat, diferenţa dintre ce doi jucători fiind făcută de doar două puncte în tiebreak-ul primului set şi de un singur break în cel secund . Întâlnirea a durat o ora si 38 de minute.

Sâmbătă, Copil l-a învins în prima rundă pe favoritul 13, chilianul Nicolas Jarry, numărul 70 mondial, scor 5-7, 6-4, 7-6 (2), în două ore şi 14 minute.

Pentru participarea la Madrid, românul va primit 9.105 euro şi 16 puncte ATP.

Marius Copil, locul 79 ATP, are un început de sezon foarte slab, în 2019 el înregistrând 5 victorii şi 13 înfrângeri.