Judo: Andreea Chiţu a fost eliminată de la Jocurile Olimpice

0
Mediafax | Andreea Chiţu a părăsit concursul de judo de la Jocurile Olimpice

Judoka Andreea Chiţu a fost învinsă în turul al doilea al concursului de judo la categoria 52 de kilograme în cadrul Jocurilor Olimpice. Chiţu a pierdut în faţa belgiencei Ilse Heylen.

În primul tur, Andreea Chiţu a câştigat prin descalificarea advsersarei sale, algerianca Soryana Haddad. În turul al doilea, judoka din România a dat peste Ilse Heylen din Belgia, o sportivă cu o bogată experienţă. Dacă în timpul regulamentar, niciuna dintre sportive nu s-a remarcat, în „golden score”, mai precis în ultima secundă a „golden score” Chiţu a fost secerată de belgiancă, pierzând disputa şi, totodată, calificarea în turul următor al concursului la 52 de kilograme.

Tot la Londra, judoka Dan Făşie a pierdut deopotrivă în primul tur al categoriei de 66 de kilograme, fiind învins de francezul David Larose.

În concursul feminin, România mai contează doar pe Corina Căprioriu, iar la masculin pe Vlad Simionescu şi Daniel Brata.