Ivica Olic o ţine pe Bayern în viaţă

0

Când primeşti gol pe teren propriu în secunda 65 a unui joc din sferturile de finală ale Ligii Campionilor, e cazul să te întrebi cine l-a comandat.

Ei bine, la capătul unei centrări perfecte venite de la Nani s-a aflat sperietoarea tuturor portarilor din lume, Wayne Rooney.

Practic de aici a început meciul de pe Fusball Arena. Şi dacă "băieţii" lui Ferguson s-au mai jucat cu câteva ocazii de gol, care puteau închide partida încă din prima sa parte, Bayern a egalat târziu prin Ribery ('77) şi speră în minuni pe Old Trafford, acolo unde nu prea câştigă nimeni. Finalul a fost tensionat, Olic marcând pentru 2-1, după ce Vidic ţintise transversala cu câteva momente mai devreme.

Lyon e gata de semifinale

În celălalt meci al serii, Lyon a avut o misiune dificilă pe Stade Gerland în faţa ambiţioasei echipe din Bordeaux. Scorul strâns al primei reprize s-a menţinut, datorită lui Chamakh, jucător dorit de Rafa Benitez la Liverpool.

Lisandro a izbutit însă „dubla" pe final, dar suspansul promovării în penultimul act al competiţiei se menţine pentru meciul retur de la Bordeaux.

2 - 1

Bayern: Butt - Lahm, Van Buyten, Demichelis, Badstuber - Altintop ('86 Klose), Van Bommel, Pranjic ('89 Tymosciuk), Ribery - Muller ('73 Gomez), Olic.
Antrenor: Louis Van Gaal.
Manchester United: Van der Sar - Neville, Ferdinand, Vidic, Evra - Fletcher, Carrick ('70 Valencia), Scholes - Nani ('82 Giggs), Park ('70 Berbatov) - Rooney. Antrenor: Alex Ferguson
Goluri: '77 Ribery, '90 Olic / '2 Rooney
Stadionul Fusball Arena: 68.000
Arbitru: Franck De Bleeckere

3 - 1

Lyon: Lloris - Reveillere, Cris, Bodmer, Cissokho - Makoun, Toulalan - Delgado ('86 Gonalons), Pjanic ('65 Govou),