Ianis Hagi, titular în derby-ul istoric al Scoţiei! Cum a evoluat românul în Rangers - Celtic

0
Ianis

Ianis Hagi a prins primul 11 în duelul dintre Glasgow Rangers şi marea rivală, Celtic Glasgow, terminat la egalitate, 1-1, duminică, în ultima etapă a sezonului regular din campionatul scoţian

Orgoliul a fost singura miză a partidei de duminică dintre cele două rivale, echipa lui Steven Gerrard câştigând matematic întrecerea internă încă de la finalul etapei precedente.

Ianis Hagi, care nu a jucat niciun minut la mijlocul săptămânii, când echipa sa a fost eliminată în optimile Europa League de Slavia Praga, a prins acum un loc de titular. Românul a avut o evoluţie modestă şi a fost înlocuit în minutul 65

Gazdele au deschis scorul la jumătatea primei reprize prin Elyounoussi (23), iar echipa  românului a egalat 15 minute mai târziu prin Morelos (38)

Rangers rămâne neînvinsă în Premiership şi ocupă prima poziţie în clasament cu 89 de puncte (28 de victorii şi cinci remize), în timp ce Celtic este pe locul secund, cu 69 de puncte. Hibernian, echipa de pe locul 3, are 56 de puncte.