Halep, splendidă: Simona a arătat, încă o dată, de ce e numărul 1 mondial. Victorie zdrobitoare cu Konta

0
Halep

Simona Halep (1 WTA) a debutat în noul sezon la turneul demonstrativ de la Hua Hin (Thailanda), acolo unde a avut o prestaţie excelentă.

Simona Halep a revenit pe teren, după o pauză de peste două luni, însă, la cum s-a mişcat în confruntarea cu Johanna Konta (9 WTA), impresia generală a fost ca românca n-a luat, de fapt, nicio pauză de la tenis!

Liderul WTA a dominat încă de la început şi s-a dus la 4-1 în primul set, înainte de a-l câştiga cu 6-3. Setul doi a fost ceva mai strâns, însă, din nou, Halep a dictat ritmul şi s-a dus la 4-2, înainte de a încheia partida: 6-3.

Pentru Halep urmează finala de la Hua Hin, duminică (ora 13.00, Digi Sport), acolo unde o va întâlni pe Pliskova (4 WTA). Aceasta a învins-o pe Ostapenko (7 WTA), scor 6-1, 6-4.

CITEŞTE ŞI:

*Halep şi-a dezvăluit secretul: Simona a explicat ce a făcut în vacanţă de a avut un debut excelent de sezon