Halep la Bucureşti: Simona is King! Românca a trecut peste un moment foarte dificil şi a ajuns în finală

0
Halep

La doi ani după ce a cucerit trofeul la BRD Bucharest Open, Simona Halep va juca, din nou, în ultimul act, urmând să întâlnească revelaţia turneului.

Simona Halep (5 WTA) a învins-o pe Vania King (SUA, 144 WTA) la capătul unui meci în care soarta duelului s-a schimbat radical la mijlocul celui de al doilea set.

Americanca s-a impus la tie-break, în primul set, iar apoi a avut minge de 3-0 în setul doi. A irosit însă ocazia de a obţine un dublu-break şi nu şi-a mai revenit. Halep a egalat situaţia, luând setul doi cu 6-4.

Românca s-a distanţat la 4-1 în decisiv, King s-a apropiat la 4-3, dar Halep a rezolvat meciul: 6-3. Partida a durat două ore şi zece minute.

Am avut emoţii, mai ales că am ratat primul set la tie-break. Ea a jucat foarte bine, agresiv, aşa cum ştiam. Mă bucur că joc, din nou, finala, la Bucureşti şi sper să fie bine şi mâine. Vă mulţumesc că aţi venit, că m-aţi aplaudat şi m-aţi încurajat, chiar dacă am pierdut primul set. Sper să mă susţineţi şi în finala de duminică. Simona Halep locul 5 WTA

Duminică (ora 16.00, Digi Sport), în finala turneului, Simona Halep o va întâlni pe Anastasija Sevastova (Letonia, 66 WTA). Aceasta a avut următorul traseu la Bucureşti:

Turul I: 6-3, 6-4 cu Elena Ruse (321 WTA)
Turul II: 6-2, 6-2 cu Patricia Ţig (99 WTA)
Sferturi: 7-6, 6-3 cu Sara Errani (21 WTA)
Semifinale: 6-3, 6-2 cu Laura Siegemund (43 WTA)

Halep şi Sevastova s-au întânlit de patru ori până acum, jucătoarea din Letonia având 3-1:

*2009 (La Palma, Spania): Victorie Sevastova 6-2, 7-6
*2010 (Bad Gastein, Austria): Victorie Sevastova 5-7, 6-1, 5-0, abandon
*2011 (Copenhaga, Danemarca): Victorie Halep 6-7, 7-6, 6-0
*2011 (Luxemburg, Luxemburg): Victorie Sevastova 6-2, 6-2