FOTO Simona Halep a ratat calificarea în semifinalele Australian Open, dar a urcat în top 10 al tenisului mondial feminin

0

Drumul Simonei Halep la Australian Open s-a oprit în faza sferturilor de finală, unde a fost învinsă, miercuri, de slovaca Dominika Cibulkova (6-3, 6-0), după o oră de joc în care a cucerit doar trei game-uri.

Printre minusurile româncei s-au numărat serviciul şi oboseala vizibilă, punctele slabe fiind speculate întocmai de adversara sa.
Calificarea în această fază a competiţiei, bifată în premieră, i-a adus Simonei Halep 430 de puncte WTA şi 270.000 de dolari australieni.

Simona se poate mândri acum cu faptul că face parte din topul 10 al celor mai bune jucătoare de tenis feminin ale momentului. Românca a reuşit acest lucru dinainte de disputarea meciului cu Cibulkova, profitând de înfrângerea sârboaicei Anei Ivanovici în faţa canadianei Eugenie Bouchard. Astfel, Simona se alătură Irinei Spîrlea şi Virginiei Ruzici, singurele românce care au mai fost în top 10 WTA.

Ştiri pe aceeaşi temă:

LIVETEXT Simona Halep a cedat cu 6-3, 6-0 partida cu Dominika Cibulkova din sferturile Australian Open

Gafă despre Simona Halep: ziariştii australieni au confundat România cu Bulgaria