Fotbal cu lingurița în Liga Campionilor. Derbyul Manchester City - Inter Milano, o dezamăgire

0
0

Liga Campionilor a continaut aseară, dar fără strălucirea de marți seara, chiar dacă au programate câteva meciuri tari.

Manchester City s-a chinuit degeaba să spargă apărarea lui Inter Milano. Foto Facebook

Manchester City şi Inter Milano au remizat, 0-0, miercuri seara, pe City of Manchester Stadium, în prima etapă a noului format al Ligii Campionilor la fotbal. Meciul a fost o reeditare a finalei din 2023, când City s-a impus cu 1-0 la Istanbul, prin golul lui Rodri. Însă și acum a fost o dezamăgire fotbalistică, formția lui Pep Guardiola măcinând în gol timp de 90 de minute.

În celelalte partide, Paris Saint-Germain a câştiga dramatic cu debutanta Girona, 1-0, graţie golului înscris de Nuno Mendes (90), cu ajutorul portarului Paulo Gazzaniga, iar spetacolul a mai fost salvat de Celtic, care a realizat scorul serii, 5-1 cu Slovan Bratislava, la Glasgow.

Dortmund, finalista de anul trecut, forcing la Bruges

Borussia Dortmund s-a impus la scor de forfait (3-0) în deplasare cu FC Bruges, toate golurile fiind reuşite de rezerve, în ultimul sfert de oră. Englezul Jamie Gittens a marcat o dublă (76, 86), ultimul gol fiind semnat de guineeanul Sehrou Guirassy (90+5 - penalty), la prima sa reuşită în culorile Borussiei.

Cu câteva ore înainte, Bologna și Şahtior Doneţk au remizat 0-0, oaspeții ratând un penalty în minutul 4, prin Gheorghi Sudakov. Iar Sparta Praga, echipa care a  eliminat FCSB în fazele preliminarii, a făcut instrucție cu RB Salzburg, 3-0.

Rezultate și program Liga Campionilor

Marţi

Juventus Torino - PSV Eindhoven 3-1

Au marcat: Kenan Yildiz 21, Weston McKennie 27, Nicolas Gonzalez 52, respectiv Ismael Saibari 90+3.

Young Boys Berna - Aston Villa 0-3

Au marcat: Youri Tielemans 27, Jacob Ramsey 38, Amadou Onana 86.

AC Milan - Liverpool 1-3

Au marcat: Christian Pulisic 3, respectiv Ibrahima Konate 23, Virgil van Dijk 41, Dominik Szoboszlai 67.

Bayern Munchen - Dinamo Zagreb 9-2

Au marcat: Harry Kane 19 - penalty, 57, 73 - penalty, 78 - penalty, Raphael Guerreiro 33, Michael Olise 38, 61, Leroy Sane 85, Leon Goretzka 90+2, respectiv Bruno Petkovic 49, Takuya Ogiwara 50.

Real Madrid - VfB Stuttgart 3-1

Au marcat: Kylian Mbappe 46, Antonio Rudiger 83, Endrick 90+5, respectiv Deniz Undav 68.

Sporting Lisabona - Lille 2-0

Au marcat: Viktor Gyokeres 38, Zeno Debast 65.

Miercuri

Bologna - Şahtior Doneţk 0-0

Gheorghi Sudakov (Şahtior) a ratat un penalty în min. 4, apărat de Lukasz Skorupski.

Sparta Praga - RB Salzburg 3-0

Au marcat: Kaan Kairinen 2, Victor Olatunji 42, Qazim Laci 58.

Celtic Glasgow - Slovan Bratislava 5-1

Au marcat: Liam Scales 17, Kyogo Furuhashi 47, Arne Engels 56 - penalty, Daizen Maeda 70, Adam Idah 87, respectiv Kevin Wimmer 61.

FC Bruges - Borussia Dortmund 0-3

Au marcat: Jamie Gittens 76, 86, Sehrou Guirassy 90+5 - penalty.

Manchester City - Inter Milano 0-0

Paris Saint-Germain - Girona 1-0

A marcat: Nuno Mendes 90.