Fed Cup: România - Germania 0-1. Begu a pierdut meciul cu Kerber. Presiunea se mută pe umerii Simonei

0
Irina Begu şi Angelique Kerber FOTO Ovidiu Cornea

România întâlneşte Germania în Fed Cup, meci de baraj care are ca miză menţinerea în Grupa Mondială a competiţiei. În prima partidă, Irina Begu a pierdut jocul cu Angelique Kerber, cea mai bună jucătoare germană, scor 2-6, 3-6.

Germania conduce cu 1-0 România în Fed Cup, după ce Angelique Kerber a bătut-o pe Irina Begu la acelaşi scor cu cel de săptămâna trecută, de la Charlestone, 6-2, 6-3.

Kerber a dominat meciul şi a profitat de o zi mai slabă a Irinei, care i-a făcut cadou 33 de puncte prin erori neforţate.

Simona Halep şi Andrea Petkovici vor juca în jurul orei 15.15, iar Simona nu are voie să piardă acest meci.

SETUL II

6-3 break Kerber şi meci!

5-3 Kerber, care are răspuns la orice atac al Irinei şi se apropie la un joc distanţă de câştigarea duelului.

4-3 Kerber. Begu îşi ţine serviciul la 30, dar are nevoie de un break pentru a reveni în meci.

4-2 Kerber, joc la 30 pentru Angelique şi prima şansă la câştigarea setului şi a meciului.

3-2 Kerber. Begu câştigă un joc prelungit, de aproape 15 minute, şi rămâne în continuare în meci. Irina cere intervenţia fizioterapeutului după acest joc foarte lung.

3-1 Kerber salvează o minge de break şi se distanţează şi în setul al doilea.

2-1 Kerber: BREAK! Jucătoarea germană a revenit de la 30+0 pentru Irina, profitând de erorile jucătoarei noastre, care strânge greşeli neforţate în dreptul ei

1-1 după primele două jocuri, ambele tenismene şi-au păstrat serviciul.

-------------

SETUL I

6-2 Kerber: GAME, SET! Begu a condus cu 40-30, dar Kerber a salvat mingea de break. La deuce#1, nemţoaica a închis setul, în 30 de minute, cu un as.

5-2 Kerber: Begu a luat serviciul ei la 15.

5-1 Kerber: Nemţoaica şi-a făcut serviciul lejer.

4-1 Kerber: BREAK! Begu şi-a pierdut serviciul la 15.

3-1 Kerber: Angelique a luat serviciul ei la 15.

2-1 Kerber: Begu şi-a făcut serviciul la 30, având şi un as.

2-0 Kerber: Nemţoaica a condus cu 40-0 şi şi-a luat serviciul la 30.

1-0 Kerber: BREAK! Begu şi-a pierdut serviciul la 30, comiţând două greşeli duble.

*Serveşte Begu.

-----------------

UPDATE 13.05 - Cele două jucătoare au intrat pe teren.

Începând cu ora 13.00, Irina Begu va încerca să o învingă pe Angelique Kerber, în primul meci al confruntării dintre România şi Germania din Fed Cup.

Misiunea e una dificilă pentru Irina, Kerber fiind recomandată de câştigarea primului Grand Slam al anului, cel de la Australian Open, performanţă care a urcat-o până pe locul doi în lume. Chiar dacă între timp a mai căzut o poziţie, fiind pe locul 3 WTA, Kerber a revenit la o formă bună şi a câştigat meciul cu Begu de la Charlestone, de săptămâna trecută.

"Am decis să-i acordăm Irinei şansa de a-şi lua revanşa", a spus antrenorul Alina Tecşor, care a avut de ales între Begu şi Niculescu pentru a doua rachetă a României.

După întâlnirea dintre Irina Begu şi Angelique Kerber, programată pentru ora 13.00 (în direct pe DolceSport, livetext pe www.adevarul.ro), în Polivalenta din Cluj îşi vor face apariţia Simona Halep şi Andrea Petkovici pentru al doilea joc al zilei.