„Eternul Derby”: Steaua şi Dinamo au remizat, iar Astra se distanţează la trei puncte în fruntea clasamentului Ligii I

0

Steaua şi Dinamo au terminat la egalitate, duminică, pe Arena Naţională, scor 1-1, în derby-ul etapa a VI-a a play-off-ului Ligii I, "roş-albaştrii" aflându-se în acest moment la trei puncte în urma liderului la zi al campionatului intern, Astra Giurgiu.

Steaua a deschis scorul prin autogolul lui Filip, în minutul 16, Dinamo reuşind egalarea prin Gnohere, în minutul 48. Steaua a jucat în inferioritate numerică din minutul 90+1, după ce Mihai Pintilii a primit al doilea cartonaş galben pentru un fault asupra lui Bicfalvi şi a fost eliminat de Alexandru Tudor.

Steaua Bucureşti: Niţă - Tamaş (Enache '61), Varela, Toşca, Momcilovici - Pintilii, Bourceanu (Tade '68) - Ad. Popa, Stanciu, Hamroun - Chipciu (L. Filip '89). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Dinamo Bucureşti: Cerniauskas - Hanca, Puljici, Mevlja, S. Filip - Anton, Palici - Rotariu (Nedelcearu '66), Kortzorg (Olteanu '80), Lazăr (Gnohere '46) - Bicfalvi. Antrenor: Mircea Rednic.

Cartonaş roşu: Pintilii '90+1.

Arbitri: Alexandru Tudor (central) - Radu Ghinguleac, Ovidiu Artene (asistenţi) - Marcel Bîrsan, Cătălin Popa (adiţionali) - Sebastian Stoianov (rezervă).

La partida de pe Arena Naţională au asistat 48.632 de spectatori, dintre care aproximativ 8.000 de fani dinamovişti. Jucătorii celor două formaţii şi arbitrii au intrat pe teren cu tricouri albe şi cu un banner pe care era scris: "Rivali pe teren, împreună pentru un sport curat". Începând cu acest an, ziua de 10 aprilie este declarată Ziua Sportului Curat, România alăturându-se ţărilor semnatare ale Codului Mondial Antidoping.

În momentul intrării pe teren a fotbaliştilor, galeria dinamovistă a afişat următorul banner: "Din păcate sportul nu poate fi curat cu atâţia <12> coadă la palat". Apoi, fanii dinamovişti au făcut o coregrafie care înfăţişa un teren de fotbal, iar pe acel teren erau fotografiile a 12 oameni de fotbal, printre care Gheorghe Hagi (antrenor FC Viitorul), Marius Şumudică (antrenor Astra Giurgiu), Anghel Iordănescu (selecţionerul României), Narcis Răducan (preşedintele clubului Pandurii Târgu Jiu), Marcel Puşcaş, mai mulţi arbitri şi realizatori de televiziune.

După acest moment, fanii dinamovişti au retras cele 12 poze şi au afişat o fotografie în care apărea impresarul Ana Maria Prodan, soţia antrenorului stelist Laurenţiu Reghecampf, şi fata lui Mihai Stoica, directorul sportiv al roş-albaştrilor, a relatat news.ro. Galeria dinamovistă a mai afişat două bannere: "Oamenii mari nu pricep niciodată nimic şi e obositor pentru ultraşi să le dea întruna explicaţii" şi "Aveţi o peluză cum vă doreaţi mereu, doar voi să decideţi, banul să fie la greu". Fanii stelişti au afişat un singur banner pe care era scris " Vrem normalitate". Meciul a fost întrerupt în minutul 22, din cauza petardelor şi torţelor aruncate de fani stelişti, în ciuda avertismentelor crainicului de pe Arena Naţională. Meciul s-a reluat după două minute după discuţii între arbitri, observatori şi căpitanii celor două echipe. După ce Gnohere a reuşit egalarea, fanii dinamovişti au aruncat o torţă în sectorul fanilor stelişti. În momentul înlocuirii lui Gabriel Tamaş, suporterii i-au strigat fundaşului "Beţivule, beţivule". Jucătorul Stelei s-a enervat, a încercat să reacţioneze, dar a fost oprit de directorul sportiv Mihai Stoica, aflat la primul meci pe banca de rezerve după ieşirea din închisoare.