Cristiano Ronaldo, cifre fabuloase la 36 de ani: A mai egalat un record şi e lider într-o ierarhie prestigioasă

0
Cristiano Ronaldo

După ce a marcat două goluri în campionat, la revenirea sa la Manchester United, Cristiano Ronaldo a reuşit să înscrie şi primul gol din această ediţie a grupelor Ligii Campionilor.

Portughezul de 36 de ani a deschis scorul, în meciul cu Young Boys, în minutul 13. United a rămas însă în zece, după eliminarea lui Wan-Bissaka (35), iar elveţienii au întors scorul, punctând pentru 2-1, în minutul 90+5!

Chiar şi aşa, Ronaldo a reuşit să atingă noi cifre impresionante:

*Şi-a trecut numele pe lista marcatorilor pentru al 16-lea sezon în Liga Campionilor.

*A ajuns la 177 de apariţii în Ligă, egalând recordul deţinut de Iker Casillas.

*De când a împlinit 30 de ani, Ronaldo a adunat 63 de reuşite în 68 de meciuri în Ligă. Astfel, are 35 de goluri mai multe comparativ cu ocupantul locului 2, în clasamentul marcatorilor de peste 30 de ani în această competiţie.

*Young Boys a devenit a 36-a formaţie în poarta căreia a înscris Ronaldo în Liga Campionilor. Doar Messi se poate lăuda cu o performanţă similară.