Ce onoare: Tătăruşanu e în aceeaşi echipă cu Neymar, Cavani şi Falcao. Ce a scris ziarul „L’Equipe“ despre român

0
Tatarusanu

Portarul naţionalei a ratat meciul pe care noua sa echipă, Nantes, l-a pierdut în prima etapă, 0-3 cu Lille, însă a fost integralist în a doua rundă, cu Marseille.

De această dată, Nantes a pierdut cu Tătăruşanu în poartă, scor 0-1, însă prestaţia goalkeeper-ului de 31 de ani a fost impresionantă, Marseille punctând abia în minutul 87, după mai multe parade salvatoare ale lui Tătăruşanu.

Graţie jocului bun pe care l-a făcut în debutul său la Nantes, Tătăruşanu a fost inclus în Echipa Ideală a etapei de către „L’Equipe“. Potrivit Digi Sport, care a citat publicaţia franceză, portarul român a primit nota 8, dar şi o caracterizate frumoasă din partea ziarului din Hexagon.

„Tătăruşanu a avut 9 parade, dintre care 6 înainte de pauză, un record în ultimele 10 sezoane pentru un portar aflat la debutul în Ligue 1“, a scris „L’Equipe“.