Barcelona, a doua umilinţă consecutivă în Liga Campionilor! Echipa lui Mircea Lucescu, dezmembrată de Bayern

0
Lucescu

Miercuri seara, în etapa a doua a meciurilor din grupelor Ligii Campionilor, s-au înregistrat mai multe rezultate surprinzătoare.

Barcelona, o echipă care făcea legea în Europa în urmă cu câţiva ani, s-a transformat într-un simplu partener de antrenament în această ediţie a celei mai importante competiţii fotbalistice. După ce au pierdut în prima etapă la scor de neprezentare, 0-3 cu Bayern, pe teren propriu, catalanii au bifat aceeaşi contraperformanţă şi în deplasarea de la Lisabona.

Benfica a deschis scorul încă din minutul 3 şi a mai punctat de alte două ori după pauză, pentru un rezultat care poate aduce concedierea lui Koeman de la conducerea Barcelonei.

În celălalt meci al grupei E, Bayern Munchen s-a distrat cu echipa antrenată de Mircea Lucescu, Dinamo Kiev. Bavarezii au avut 2-0 la pauză, dublă Lewandosvski, însă nu s-au mulţumit cu atât şi au mai marcat e alte trei ori în partea secundă.

GRUPA E

Bayern Munchen - Dinamo Kiev 5-0

(Lewandowski '12 pen. şi '27, Gnabry '68, Sane '74, Choupo-Moting '87)

Manchester United - Villarreal 2-1

(Telles '60, Cristiano Ronaldo '90+5 / Alcacer '53)

Clasament: 1. Atalanta 4p, 2. Manchester United 3p, 3. Young Boys 3p, 4. Villarreal 1p.