Australian Open 2015. Berdych a detonat bomba: l-a eliminat pe Rafael Nadal

0
Berdych a ajuns în semifinale la Australian Open 2015

Tenimenul Thomas Berdych este omul zilei la Australian Open. Cehul l-a eliminat din competiţie pe Rafael Nadal, cap de serie nr. 3, pe care l-a învins în minimum de seturi, după două ore şi 15 minute de joc.

Thomas Berdych s-a calificat în semifinalele turneului de Grand Slam de la Melbourne, după ce a trecut în sferturi de spaniolul Rafael Nadal. Cehul, aflat pe locul 7 mondial, nu i-a dat nicio şansă ibericului, clasat pe locul 3 ATP, învingându-l în trei seturi, scor 6-2, 6-0, 7-6.

În primele două seturi, Nadal a fost de nerecunoscut şi nu a reuşit să contracareze jocul foarte agresiv al adversarului său.În setul al treilea, spaniolul şi-a revenit, dar a fost prea târziu pentru a mai putea întoarce soarta partidei. Cehul a câştigat şi setul al treilea la tiebreak şi a rupt şirul celor 17 înfrângeri consecutive suferite în faţa lui Nadal.

În semifinale, Berdych va juca cu învingătorul dintre Andy Murray, cap de serie numărul 6 şi australianul Nick Kyrgios, locul 53 mondial.