Aktobe - Steaua: 2-2. Steaua a „smuls“ doar un egal în deplasarea din Kazahstan

0
Claudiu Keşeru înscrie pentru Steaua, în meciul cu Aktobe FOTO Mediafax

Steaua a întâlnit miercuri, în deplasare, formaţia din Kazahstan, în prima manşă a turul trei preliminar Champions League. Partida s-a încheiat cu o remiză, scor 2-2. Pe un teren denivelat, kazahii au irosit trei ocazii mari în primele 30 de minute, iar roş-albaştrii au marcat după o eroare a portarului advers şi cu un şut deviat, de la mare distanţă.

Citeşte pe adevarul.ro toate ştirile despre Steaua

Steaua şi-a făcut griji din cauza zborului lung cu avionul, peste cinci ore, şi a gazonului prost. „Punctul forte al celor de la Aktobe e atacul, cel slab apărarea“, prefaţa întâlnirea Augustin Chiriţă, fost jucător la FC Argeş, printre altele.

„Radiografia“ făcută de actualul secund de la Ordabasy, o echipă din prima ligă din Kazahstan, a fost perfectă. Cel puţin în prima jumătate de oră, când gazdele au avut iniţiativa şi au irosit şi trei ocazii importante, cea mai mare în minutul 25, la o eroare a lui Varela. Pizzelli, fostul mijlocaş al lui Dan Petrescu la Kuban Krasnodar n-a mai avut suflu, după două driblinguri şi a trimis slab, din 12 metri, în braţele lui Arlauskis.

Cum ocaziile se răzbună, Steaua a deschis scorul prin Keşeru (44), la doar al doilea şut pe poartă al roş-albaştrilor în prima repriză. Reluarea lui Chipciu l-a lovit în piept pe goalkeeperul Sidelnikov, iar Keşeru, pe fază, a marcat din 5 metri. Ameţiţi după lovitura încasată, elevii lui Vladimir Gazzaev (34 de ani) au acuzat şocul şi au fost inexistenţi în primul sfert al părţii secunde, controlat de stelişti.

Doar că, în Kazahstan, nici defensiva roş-albaştrilor n-a impresionat. Varela şi Latovlevici s-au întrecut în erori, de-a lungul partidei, iar Arlauskis s-a întrecut în ieşiri greşite pe centrări. La una dintre acestea, după un corner, kazahii au egalat prin Korobkin (58).

Gazdele au reintrat în joc, Arlauskis şi-a mai spălat din păcate, apoi Gâlcă i-a oferit debutul lui Lemnaru în tricoul Stelei. Doar că golul l-a reuşit Prepeliţă (79), unul extrem de norocos, un şut de la peste 40 de metri, deviat de un adversar.

Kazahii au egalat, dar returul de pe 6 august pare o formalitate pentru Steaua. Aktobe n-a părut vreo forţă, în ciuda entuziasmului, iar pe un gazon bun e greu de crezut că le-ar pune probleme roş-albaştrilor.

Steaua a obţinut un rezultat nemulţumitor pentru pretenţiile dinaintea partidei, dar norocos având în vedere desfăşurarea meciului. Claudiu Keşeru a deschis scorul pe final de primă repriză, profitând de o minge respinsă neinspirat de portarul lui Aktobe.

Gazdele au reuşit egalarea prin Valeri Korokbin, care a fructificat o lovitură de la colţ. Andrei Prepeliţă şi-a readus echipa în avantaj, după un şut de la 40 de metri, însă Robert Arzumanjan a făcut ca meciul să se încheie egal, profitând de o eroare în defensiva roş-albastră.

FINAL. Aktobe - Steaua: 2-2.

Min. 88 GOL! Arzumanjan reuşeşte egalarea, profitând de o neînţelegere în apărarea roş-albaştrilor. Aktobe - Steaua: 2-2.

Min. 84 Iese Adi Popa, intră Nicuşor Stanciu.

Min. 80 Aktobe trece pe lângă egalare, Pizzelli fiind autorul unei şanse de gol blocată de Arlauskis.

Min. 79 GOL! Prepeliţă readuce Steaua în avantaj, după un şut de la 40 de metri. Aktobe - Steaua: 1-2.

Min. 71 Claudiu Keşeru iese, Valentin Lemnaru intră.

Min. 69 Şansă pentru Aktobe, când Korobkin centrează cu capul, însă Arlauskis reţine.

Min. 66 Antonov primeşte un cartonaş galben.

Min. 64 Ocazie mare pentru Aktobe, când Antonov şutează periculos, însă Arlauskis apără cu succes.

Min. 60 Chipciu execută o lovitură liberă, dar mingea trece peste poartă.

Min. 58 GOL! Gazdele reuşesc egalarea, prin Korobkin, după o lovitură de la colţ. Aktobe - Steaua: 1-1.

Min. 48 Începutul celei de-a doua părţi a jocului este dominat de Steaua. Chipciu şutează puternic la poarta lui Aktobe, însă nu reuşeşte să majoreze scorul.

Min. 46 Începe repriza secundă a meciului din Kazahstan.

PAUZĂ. Aktobe - Steaua: 0-1.

Min. 44 GOL! Keşeru înscrie, profitând de o minge respinsă neinspirat de portarul advers! Aktobe - Steaua: 0-1.

Min. 35 Keşeru şutează la poarta gazdelor, însă mingea este deviată şi prinsă de portarul advers.

Min. 31 Acelaşi Antonov şutează şi nimereşte bara, fiind semnalizat, de asemenea, poziţie de ofsaid.

Min. 30 Adi Popa reuşeşte să ajungă în careul lui Aktobe, dar este surprind în ofsaid.

Min. 29 Gazdele au o lovitură liberă, iar Antonov şutează mult peste poartă.

Min. 25 Aktobe are o nouă şansă, prin Pizzelli, care este blocat de Arlauskis.

Min. 21 Arlauskis intervine salvator, după o lovitură liberă a adversarilor.

Min. 20 Galben şi pentru Latovlevici, protagonistul unui fault în propriul careu.

Min. 18 Muldarov comite un fault pentru care primeşte cartonaşul galben.

Min. 17 Varela trimite mingea de la distanţă, aceasta trercând pe lângă poarta gazdelor.

Min. 12 Pizzeli şutează cu stângul la poarta lui Arlauskis, care prinde fără probleme.

Min. 10 Kazahstanii domină începutul de partidă, reuşind să ajungă în repetate rânduri în careul roş-albaştrilor.

Min. 3 Aktobe are prima ocazie a meciului, nefructificată. Muldarov a reuşit să intre în careu, însă nu a reuşit să şuteze pe spaţiul porţii lui Arlauskis.