PNL şi USR cer demisia Gabrielei Firea din funcţia de primar general. Ce argumente aduc contestatarii
0
PNL şi USR cer demisia Gabrielei Firea din funcţia de primar al Capitalei, după ce Curtea de Apel Bucureşti a decis că firmele Primăriei Generale au fost înfiinţate ilegal.
„Companiile municipale înfiinţate de Firea au fost declarate ilegale de Curtea de Apel Bucureşti. Firea trebuie să-şi dea demisia din funcţia de primar general! După doi ani de mandat a făcut Bucureştiul praf“, a declarat Ionel Dancă, purtătorul de cuvânt al PNL.
Tot un liberal, consilierul general Cirprian Ciucu, a cerut şi demisia prefectului Capitalei, Speranţa Clişeru, pentru că nu ar fi constatat ilegalitatea delegării serviciilor către companiile municipale.
De asemenea, şi consilierii generali ai USR au ieşit într-o conferinţă de presă în care au cerut demisia Gabrielei Firea din funcţia de primar general.
Ce spune Firea despre companiile municipale
„Nu am făcut altceva decât să stârpim mafia din Capitală. M-aş fi aşteptat ca USR să fie alături de mine pentru că şi reprezentanţii lor spuneau, în campania electorală, că în Capitală sunt cinci-şase firme căpuşă care câştigă pe bandă rulantă toate contractele şi că trebuie făcut ceva. Eu aştept motivarea instanţei, sunt convinsă că ni se va da câştig de cauză. Practica judiciară trebuie să fie unitară, cred că sunt şi probleme de constituţionalitate, pentru că nu poţi să impui doar muinicipiului Bucureşti şi nu întregii ţări un vor de două treimi, sugerând că bugetul este parte componentă a patrimoniului”, a declarat, vineri, primarul general.
Aceasta a afirmat că decizia Curţii de Apel Bucureşti nu spune ce este de făcut în continuare şi nu ţine loc de act juridic de desfiinţare a companiilor. „Ar trebui să fie un alt proces prin care Registrul Comerţului să radieze aceste societăţi, dar nu se poate aşa ceva câtă vreme ele au fost înfiinţate legal. Nu au cum să fie desfiinţate aceste companii pentru că sunt înfiinţate legal”, a mai spus Gabriela Firea.