VIDEO Wawrinka l-a luat la rost pe Tsonga: „Ce te holbezi aşa la mine? Relaxează-te, e doar un meci de tenis“

0
Stan Wawrinka FOTO Mediafax

Primul sfert de finală de pe tabloul masculin de la Australian Open, între elveţianul Stan Wawrinka şi francezul Jo-Wilfried Tsonga,  a avut parte de un moment tensionat

Tenismanul elveţian Stan Wawrinka, favorit numărul 4, l-a învins pe francezul Jo-Wilfried Tsonga, cap de serie numărul 12, şi s-a calificat în semifinale la Australian Open, primul turneu de Grand Slam al anului.

Wawrinka s-a impus în trei seturi, scor 7-6 (7/2), 6-4, 6-3, după două ore şi 14 minute de joc.

În semifinale, Wawrinka îl va întâlni pe Roger Federer.

Wawrinka s-a impus la Australian Open în 2014, iar în 2015 a ajuns până în semifinale.

După primul set al disputei dintre Wawrinka şi Tsonga, a avut loc un dialog mai tensionat între cei doi. Elveţianul i-a reproşat lui Tsonga că îl fixează cu privirea: "Ce te uiţi aşa la mine? Relaxează-te, e doar un meci de tenis!".