VIDEO Serena Williams a ratat o minge de meci la Miami şi a alergat serios pentru victorie

0
Serena Williams FOTO Getty Images

Jucătoarea americană Serena Williams, locul 1 WTA, a învins-o, vineri, cu scorul de 6-3, 5-7, 6-2, pe compatrioata ei Christina Mchale, locul 56 WTA, după un meci care a durat două ore şi şapte minute, în turul secund al Miami Open.

Williams, deţinătoarea trofeului, a ratat o minge de meci, pe propriul serviciu, la scorul de 5-4, în setul al doilea. Mchale a revenit şi a dus meciul în decisiv, însă nu i-a mai putut face faţă în setul al treilea liderului WTA. A fost a 19-a victorie la rând a Serenei la Miami, care caută al nouălea titlu la turneul de acasă.

Williams va evolua în turul 3 cu Zarina Dias din Kazahstan, locul 97 WTA, notează news.ro.

Meciul dintre cele două americance, de pe arena centrală, a "împins", de la ora locală 19.30 până aproape de 20.00 (ora 02.00 în România), partida dintre Simona Halep şi Daria Kasatkina.

Halep a câştigat cu 6-3, 7-5 şi va juca în turul trei cu Julia Goerges, locul 66 WTA.

Simona Halep şi Serena Williams se pot întâlni în semifinale, la fel ca anul trecut, când americanca s-a impus cu 6-2, 4-6, 7-5.