VIDEO Danemarca - Armenia 0-4. Cea mai mare surpriză din preliminariile CM

0

Naţionala României s-a chinuit să scoată un egal la Budapesta şi acest lucru a fost socotit un episod negativ. Ce s-ar fi întâmplat dacă păţem ca Danemarca?

"Vikingii" au pierdut aseară, pe teren propriu, cu un sor neverosimil în faţa modestei naţionale a Armeniei. A fost un 0-4 uluitor, cea mai mare ruşine din istoria naţionalei danemarcei şi cea mai mare surpriză din aceste preliminarii de calificare la Mondialul din Brazilia. Oaspeţii au deschis scorul chiar în primul minut, iar la pauză aveau 2-0. S-a terminat 4-0, unul dintre goluri fiind marcat de Mitcharian, elevul lui Mircea Lucescu la Şahtior Doneţk. Danezii au avut toate vedetele la dispoziţie, însă acest lucru nu i-a împiedicat pe armeni să le atribuie o corecţie umilitoare.

Morten Olsen, antrenorul Danemarcei, e cel mai vechi selecţioner în funcţie, conducând naţionala din 2000.