Victorie uriaşă pentru Rapid la Braşov. Giuleştenii se agaţă disperaţi de Liga I

0

Rapid a obţinut o victorie extrem de importantă în tentativa ei de a scăpa de la retrogradare, trecând cu 2-1 în deplasare de FC Braşov.

Meciul  a început extrem de prost pentru giuleşteni, pentru că Cmovs l-a faultat în careu pe Cătălin Ţâră, culmea fiul fostului mare rapidist Fănel Ţără, iar arbitrul Comănescu a dictat penalty. Era minutul 6, însă Marian Constantinescu a tras pe lână poartă. Rapid a deschis scorul prin Meulens, fotbalist din Cucarcoo, în minutul 22, dar FC Braşova  a egalat prin Novakovici, în prelungirile primei reprize.

Deşi n-a jucat deloc strălucit, Rapid şi-a adjudecat victoria după un penalty scos de Daniel Niculae, care a fost transformat de Cristi Săpunaru, ajuns la al treilea gol în acest campionat, toate reuşite în retur, atunci când a venit la Rapid.