Una dintre cele mai mari surprize din istoria tenisului. Deznodământ incredibil la un meci feminin desfăşurat pe hard

0

Una dintre cele mai spectaculoase reveniri din istoria tenisului s-a consemat la turneul cafe se desfăşăară în Anglia, la Sunderland.

În turul 1 al turneului ITF de la Sunderland (hard, indoor), Jessika Ponchet (Franţa, 201 WTA, 22 de ani) a condus-o pe Tara Moore (Marea Britanie, 479, WTA, 26 de ani) cu 6-0, 5-0 şi 40-30.

Moore a salvat acea minge de meci, încă una la 5-2 şi apoi a egalat, Ponchet a reuşit să preia conducerea, 6-5, dar Moore a dus setul în tie-break, pe care l-a câştigat la 7. În decisiv, britanica a condus mereu şi s-a desprins decisiv de la 3-3, desăvârşind astfel o revenire incredibilă.

Scorul final a fost Tara Moore – Jessika Ponchet: 0-6, 7-6(7), 6-3 , după două ore şi 16 minute de joc.