"Poli" AEK a taiat din avantul bacauanilor la titlu

0

Timisorenii au invins cu 2-0 echipa lui Titi Dumitriu, care spunea inaintea inceperii campionatului ca si FCM Bacau se poate bate la titlu

Proaspat promovata Politehnica AEK Timisoara a inceput cu dreptul aceasta editie de campionat, reusind sa se impuna cu 2-0 in fata titratei FCM Bacau, care si-a declarat ca obiectiv castigarea titlului de campioana. Peste 20.000 de timisoreni au venit pe stadionul Dan Paltinisanu pentru a vedea Politehnica dupa cinci ani intr-un meci de Divizia A. Atmosfera a fost una incendiara, nelipsind majoretele, fumigenele si un cosar norocos. Inca din primele secunde timisorenii au atacat in forta, ajungand pana in careul bacauanilor si fiind la un pas de a deschide scorul. Oaspetii au dat o replica pe masura, Cristian Ciocoiu si Eduard Ciobanu fiind la un pas de a inscrie in poarta lui Adrian Bogdan in primele 25 de minute. Mult mai motivati si incurajati de un public neobosit, jucatorii de la Poli AEK au atacat in valuri spre poarta lui Florin Prunea. Tribunele au explodat in minutul 33, cand mingea a intrat in poarta bacauanilor, dar golul a fost anulat de centralul Alexandru Tudor pe motiv de hent. La faza imediat urmatoare, timisorenii au recuperat mingea la mijlocul terenului, Dan Balauru a prins apararea bacauanilor pe picior gresit si, cu un sut puternic de la marginea careului, l-a invins pe Prunea. Poli AEK - FCM Bacau 1-0. Cu doua minute inainte de finalul primei reprize, Ionut Angheluta de la Poli s-a accidentat, fiind transportat de ambulanta la spital. Chiar daca in partea secunda oaspetii au atacat cu toate fortele, bacauanii n-au reusit sa-si creeze faze clare de gol. In urma unui fault la marginea careului de 16 metri, in min. 73, capitanul Politehnicii, Mihai Nicolae, a executat ca la carte lovitura libera si a inscris cel de-al doilea gol in poarta lui Prunea, ramas masca pe linia portii. Recunoscand ca a venit la victorie, Dumitru Dumitriu a afirmat ca elevii sai au jucat satisfacator pana la primirea primului gol, dupa care au avut "un joc inexact, neconcludent". Cat priveste castigarea campionatului, Dumitriu a sustinut ca nu este decat prima etapa si, pentru a ajunge in UEFA, FCM Bacau trebuie sa castige Cupa Romaniei sau sa-si asigure un loc bun in clasament. Antrenorul bacauanilor a caracterizat arbitrajul ca fiind "impartial", in timp ce directorul tehnic de la Poli AEK, Basarab Panduru, a refuzat sa-l comenteze. Panduru a sustinut ca si pentru urmatorul meci cu Steaua, la Bucuresti, echipa se va pregati tot pentru a juca la victorie.