JO 2020 Tokyo, înot: Popovici, cursă  slabă în seriile de la 50 de metri liber, a ratat calificarea în semifinale

0
Popovici

După un loc 4 în finala probei de 200 de metri liber şi poziţia a 7-a pe care s-a clasat la finalul întrecerii de la 100 metri liber, ultima şansă la o medalie pentru David rămăsese proba de 50 de metri.

Din păcate, vineri, românul a avut o zi slabă şi a terminat pe ultimul loc în seria a şasea, cu timpul de 22.77 secunde. În total au fost 10 serii de calificări şi în semifinale au ajuns doar 16 din cei 80 de înotători care s-au înscris la această probă. Românul s-a clasat pe poziţia a 40-a şi a ratat calificarea în penultimul  act.

Bianca Andreea Costea, locul 31 în calificări

Nici reprezentanta României în proba feminină de 50 m liber, Bianca Andreea Costea, nu a reuşit să ajungă în semifinale.

Bianca a ocupat locul doi în seria a şaptea, cu timpul 25.61, performanţă cu care a terminat pe poziţia a 31-a în clasamentul general, departe de cele 16 locuri calificante în următoarea fază a competiiei.