Ianis Hagi, elogiat de presa britanică. Ce note a primit românul pentru ultima prestaţie din campionat

0
Ianis

După o perioadă cu evoluţii foarte bune, Internaţionalul român al celor de la Glasgow Rangers a scăpat de criticile jurnaliştilor britanici şi are parte din nou de o presă favorabilă.

Sâmbătă, Ianis Hagi a marcat golul victoriei pentru echipa sa în campionatul Scoţiei, în meciul câştigat, scor 1-0, cu Hibernian, din etapa a 20-a. Românul a fost titular, a înscris unicul gol al meciului în minutul 33 şi a fost înlocuit cu un sfert de oră înainte de fluierul final.

Evoluţia lui Ianis a fost foarte apreciată de presă britanică, notele primite fiind printre cele mai mari acordate jucătorilor de pe teren. De asemenea, comentariile la adresa românului nu au fost omis să menţioneze jocul bun făcut de acesta şi faptul că golul său a fost crucial în obţinerea celor 3 puncte.

The Scottish Sun - nota 7

The Scotsman - nota 8

”Românul işi regăseşte forma într-un moment cheie al sezonului. O finalizare de fineţe a fost încununarea unei prestaţii excelente"

The 4th Official - nota 8:

”Românul a făcut diferenţa cu singurul gol al meciului şi a adus toate cele trei puncte”.

BBC - nota 7.18 - L-a desemnat pe Ianis "Omul meciului"

"Hagi şi-a făcut simţită prezenţa pe teren, iar golul său a făcut diferenţa"