Handbal demenţial: Olanda, campioana mondială, eliminată după un meci fabulos cu Norvegia VIDEO

0
Nora Mork (centru), prestaţie stelară pentru Norvegia FOTO EPA-EFE

La câteva ore după ce naţionala României a mai suferit un eşec, unul previzibil, meciul-vedetă al serii a oferit un spectacol electrizant.

Tricolorele vor reveni acasă, marţi, cu puţin timp înainte de miezul nopţii, însă Mondialul de handbal feminin merge înainte. Cu faza sferturilor. Adică, unde au ajuns naţionalele cu adevărat mari. Mai puţin, Olanda, deţinătoarea trofeului mondial.

Iar asta pentru că, luni seară, după un meci fabulos cu Norvegia, campioana europeană en-titre, olandezele au părăsit terenul învinse. Ce-i drept, cu capul sus! Pentru că ambele formaţii au oferit un spectacol magnific.

La pauză, scorul a fost egal: 17-17. Dar s-a ajuns aici, după o desfăşurare nebună de scor. Pentru că Olanda a condus de două ori, la şase goluri diferenţă: 11-5 şi 12-6! Mork şi colegele sale au arătat însă de ce formează o echipă fantastică. Până la finalul reprizei, mai precis de la 16-12 pentru Olanda, norvegiencele au făcut spectacol, au tot redus din diferenţă, făcând ca la pauză cele două naţionale să meargă în vestiar, aflate la egalitate.

S-a jucat cu garda jos

După ce a irosit un avans uriaş, Olanda a început partea secundă cu moralul la pământ. Ceea ce s-a văzut în desfăşurarea scorului! Pentru că Norvegia a ajuns să condusă cu patru goluri, la 24-20 şi 25-21.

Realizând, totuşi, că e un meci pe viaţă şi pe moarte, olandezele s-au trezit. Şi, drept urmare, finalul meciului s-a jucat cu garda jos! A condus Norvegia, în permanenţă, însă numai cu un gol sau două în faţă. Iar asta pentru că formidabilele Mork şi Reistad şi-au arătat clasa pe teren. Prima a terminat meciul cu 8 goluri, în timp ce Reistad a fost cea mai bună marcatoare a Norvegiei, cu 9 goluri.

S-a terminat 37-34 pentru Norvegia, care a înscris ultimul gol al meciului prin portarul Silje Solberg!

CITEŞTE ŞI:

România, mulţumită de eşec: Declaraţii bulversante ale lui Dedu după parcursul fetelor la Mondiale

VEZI BUCURIA NORVEGIEI DE LA FINAL

Aşadar, din Grupa Principală II din care a făcut parte şi naţionala României, vor merge în sferturi, Norvegia şi Suedia, adică primele două clasate.

Iată tabloul sferturilor Mondialului, cu precizarea că România a terminat competiţia pe locul 13, după ce, acum doi ani, obţinuse o clasare pe 12:

*14 decembrie (ora 18.30): Danemarca - Brazilia

*14 decembrie (ora 21.30): Spania - Germania

*15 decembrie: Franţa - Suedia

*15 decembrie: Norvegia - Rusia

Orele ultimelor două partide vor fi stabilite, ulterior.