Halep, meci epic: Simona a stat aproape două ore pe teren. Ştim şi prima ei adversară la simplu

0

Simona Halep a disputat prima ei partidă în noua stagiune într-un turneu în care s-a înscris atât la simplu, cât şi la dublu ca să aibă cât mai multe partide în picioare înainte de Australian Open (20 ianuarie - 2 februarie).

Simona Halep a reluat colaborarea cu Darren Cahill şi, pentru a juca primul meci în 2020, a avut nevoie de un partener la dublu, făcând echipă cu Raluca Olaru.

Româncele au întâlnit, în turul I, la Adelaide, perechea formată din Peschke / Schuurs, cap de serie numărul 2. A ieşit un duel sufocant, de o oră şi 52 de minute, în care româncele au cedat greu, după super tiebreak!

Halep şi Olaru au cedat primul set cu 6-7, dar l-au luat pe următorul cu 6-4. În decisiv, Peschke şi Schuurs au condus cu 3-0 şi 8-1, după care au închis meciul la 10-3.

În proba de simplu, marţi sau miercuri, Halep o va întâlni, în turul II, pe australianca Ajla Tomljanovici (52 WTA), cea care a învins-o pe Yulia Putintseva (37 WTA), venită din calificări, în runda inaugurală: 7-6, 6-2.

Halep şi Tomljanovici s-au întâlnit de două ori până acum, Simona câştigând de fiecare dată.