Federer l-a spulberat pe Nadal: spaniolul a fost, pur şi simplu, sufocat. Urmează un adversar controversat pentru Roger

0
Roger Federer

Spre deosebire de finala de la Australian Open 2017 în care duelul epic a durat 3 ore şi 20 de minute, în optimile de la Indian Wells meciul a fost dominat cap-coadă de ocupantul locului 10 ATP.

Roger Federer a pornit cu şansa a doua în duelul cu Rafael Nadal (Spania, 6 ATP), însă, pe teren, lucrurile au stat cu totul altfel decât au anticipat specialiştii.

Elveţianul a fost, în permanenţă, în controlul meciului şi şi-a adjudecat primul set în doar 36 de minute: 6-2. Al doilea set a fost şi mai scurt, 6-3 în 34 de minute. Federer a valorificat chiar prima minge de meci şi a ajuns, în premieră, la trei victorii consecutive în confruntările cu Rafael Nadal.

Pentru Federer urmează un duel, în sferturi, cu „băiatul rău“ al circuitului ATP, Nick Kyrgios (Australia, 16 ATP). Acesta l-a învins pe Novak Djokovici (Serbia, 2 ATP) în optimi, scor 6-4, 7-6.