După „tigroaice“, au venit şi „tigrii“: CSM Bucureşti a luat Cupa României la handbal masculin. Ce urmează

0
Zvonko Şundovski

Clubul finanţat de Primăria Bucureşti face furori în 2016: fetele de la volei au luat Challenge Cup, cele de la handbal sunt în Final Four, în Liga Campionilor, iar băieţii au cucerit un trofeu pe plan intern.

CSM Bucureşti a câştigat finala Cupei României la handbal masculin, trecând de Steaua, scor 27-24.

Partida s-a disputat, la Brăila, iar elevii lui Zvonko Şundovski au reuşit să tranşeze finala în favoarea lor, după ce, la pauză, tabela arăta 11-11. Partea secundă a fost dominată însă de CSM Bucureşti care, la un moment dat, s-a desprins pe tabelă, având 21-16.

Steaua s-a mai apropiat, însă CSM Bucureşti a rezistat şi a cucerit primul trofeu din istoria echipei de handbal masculin. Această performanţă înseamnă că, în sezonul viitor, „tigrii“ vor reprezenta România în Cupa EHF.