Dinamo, nicio şansă în faţa Barcelonei, în Liga Campionilor la handbal masculin! Pe ce loc sunt "câinii" în clasament

0
dinamo

Campioana României a pierdut, joi seara, în deplasare, scor 36-32 (19-14), meciul cu campioana en-titre a Europei, în etapa a 4-a din grupa B a celei mai importante comepetiţii continentale.

Singurele momente în care cele două echipe s-au aflat şa egalitate au fost cele imediat de după primul fluier al partidei, când scorul a arătat câteva secunde 0-0.

Catalanii au înscris imediat, după care s-au dus repde la 3-0 şi nu au mai putut fi ajunşi din urmă. Diferenţa maximă până la pauză a fost de 7 goluri (16-9), însă la vestiare s-a intrat cu 19-14. Gazdele au ajuns să conducă în partea secundă şi cu 9 goluri (27-18), însă au mai redus din motoare pe final şi meciul s-a terminat cu o diferenţă mai acceptabilă, 36-32.

Principalii marcatori ai partidei au fost Mem 12 şi Gomez 7 goluri, pentru Barca, respectiv Ghionea 7 reuşite, pentru Dinamo Bucureşti.

Tot în această rundă, Lomza Vive Kielce - SG Flensburg-Handewitt 37-29, celelalte dispute fiind în derulare joi seară, între FC Porto - Veszprem şi PSG - HC Motor.

În primele trei etape, Dinamo a câştigat cu Lomza Vive Kielce, scor 32-29, iar apoi a pierdut cu Paris Saint Germain, scor 30-41, şi cu FC Porto, scor 26-27.

După patru etape, Dinamo Bucureşti rămâne pe locul 6, cu doar 2 puncte.

Dinamo Bucureşti va juca următoarea partidă tot în deplasare, cu HC Motor, în 21 octombrie.

După disputarea partidelor tur-retur în ambele grupe ale Ligii Campionilor, încep fazele eliminatorii, din 30 martie 2022, play-off şi sferturi, iar Turneul Final Four va avea loc în 18-19 iunie.