CSU Craiova - Honved: Incidente grave în Bănie. Arbitrul a avut nevoie de 7 minute de îngrijiri medicale şi nu a putut continua meciul

0
Universitatea Craiova FOTO Mediafax

În ultimul minut al celei de a doua reprize de prelungire, arbitrul partidei a fost afectat de o petardă care a explodat foarte aproape de el şi de un obiect aruncat din tribună

UPDATE ora 22.26 Meciul s-a reluat cu arbitrul de rezervă la centru, Jamie Robinson.  Arbitrul care a început partida, Arnold Hunter, nu a mai revenit de la cabine. Minutul care mai era de jucat nu a adus nimic nou, meciul s-a încheiat fără gol marcat, iar cele două echipe urmează să execute loviturile de departajare

UPDATE ora 22.18 Meciul este în continuare oprit, oficialii partidei urmând să ia o decizie în privinţa reluării sau suspendării definitive a partidei. Jucătorii şi tuşierii sunt pe gazon, arbitrul de centru este la vestiare.

Au fost zeci de minute de confuzie. Pe gazon a coborât şi observatorul întâlnirii. La un moment dat, arbitrul de rezerva, Jamie Robinson a preluat fluierul şi cartonaşele galbene şi roşii şi părea că meciul se va relua.

Ştirea iniţială

În minutul 119 al partidei dintre Universitatea Craiova şi Honved Budapesta au avut loc nişte momente reprobabile. După un corner rămas fără rezultat, jucătorii celor două echipe s-au luat la harţă şi s-au creat mai multe meleuri.

În timp ce încerca să calmeze spiritele, lângă centralul întâlnirii, Arnold Hunter, a explodat o pedartă şi acesta a căzut într-un genunchi.  Pe reluări s-a putut observa că în momentul exploziei petardei conducătorul jocului a fost lovit în cap şi de un alt obiect. Ambulanta a intrat pe gazon şi i-a acordat 7 minute îngrijiri medicale, iar meciul a fost întrerupt aproximativ jumătate de oră.

În momentul incidentului scorul era 0-0, la fel ca şi în manşa tur, cele două echipe fiind la 60 de secunde de departajarea prin loviturile de la 11 metri