Craiova vibrează: Oltenii au început play-off-ul în forţă şi au trecut peste FCSB în clasament. Ce şanse au la titlu

0
Elvi Koljici a adus victoria Craiovei

Trupa pregătită de Devis Mangia a cucerit Cupa României în sezonul trecut, dar acum e în cursă pentru a realiza eventul.

La şase zile după ce a fost învinsă de Astra, chiar la Craiova, în ultima etapă din sezonul regulat, formaţia olteană şi-a luat revanşa, acolo unde fiecare punct contează enorm, în play-off.

Diferenţa într-o partidă placută, cu ritm, a fost făcută de o fază în care cei de la Astra, au comis, pur şi simplu, o „sinucidere“ fotbalistică. Mai întâi, Bejan n-a putut degaja o minge simplă, care a fost agăţată de Bancu. Apoi, Mihăilă a demarat precum Usain Bolt de lângă Butean şi a centrat în careu. Aici, portarul Lazăr şi fundaşul Cestor s-au încurcat reciproc, iar Koljici (18) a marcat, probabil, unul dintre cele mai uşoare goluri din cariera sa, ajungând la cota 14 în acest campionat.

Astra a forţat, mai ales în repriza a doua (chiar dacă a terminat jocul în zece oameni, după eliminarea lui Radunovici în minutul 79), a avut şi o fază suspectă de penalty, însă meciul s-a terminat 1-0 pentru Craiova. Oltenii visează, în continuare, la titlu, deşi, în ultimele trei sezoane cu play-off, echipa care a încheiat sezonul regulat pe primul loc, şi-a păstrat, de fiecare dată, poziţia şi după cele zece etape de play-off.