Victorie uriaşă pentru Marius Copil la Brisbane. A trecut de francezul Gilles Simon, numărul 19 în clasamentul ATP

0

Marius Copil, jucătorul român de tenis clasat pe locul 147 în lume, a început anul 2014 cu un succes de prestigiu, trecând de un jucător mult mai bine clasat.

Copil a reuşit să-l învingă în optimile de finală ale turneului de la Brisbane pe francezul Gilles Simon (19 ATP), la capătul unui meci de 90 de minute, scor 7-5, 6-3.

În sferturile de finală, Copil îl va înfrunta pe câştigătorul dintre Feliciano Lipez, favoritul 6 al competiţiei, şi Leyton Hewitt.

Pentru calificarea în sferturi, Copil şi-a asigurat un cec în valoare de 13.000 de dolari şi 45 de puncte ATP.

Turneul din oarşul australian este dotat cu premii în valoare de 500.000 de euro.